Windows Temp Dosyaları Kolay ve Basit Bir Şekilde Nasıl Temizlenir?

Bu makale bir açıklama sağlayacaktır. Geçici klasör nedir? Nedir ve onunla ne yapabilirsiniz? Windows Geçici dosyaları ile kendi dişlerinizi kolayca temizleyin Kendi Kolay kullanımınızı yapmak için doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

Windows’un .temp adında bir dosyası vardır. Temp tam olarak nedir? İkisi arasındaki zamansal fark buna iyi bir örnektir. dosyaları nasıl silinir?

Bir temp dosyası ne içerir?

FileTemp Bu geçici bir dosyadır. Örneğin, web’de gezinirken karşımıza çıkan videoları veya resimleri kaydedebiliriz. Yenileme yaptığımızda veya yeni bir sayfaya girdiğimizde resim veya video geçici dosyadan yüklenir. Hem internet zamanından hem de internet alanından tasarruf sağlar.

Yüklenen verilerin aktarımı sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması için sistem, taşınan veya kaldırılan dosyaların yedek bir kopyasını Windows dizini altındaki “Temp” klasörüne kopyalar. Sistem, klasöre kopyalanan tüm geçici dosyaları temizleyecektir. Bu her zaman yeterli değildir. Kopyalama ve taşıma işlemi sırasında bilgisayarınız kapanırsa bazı dosyalar bu klasörde kalabilir.

Bu klasörü silebilir veya kontrol edebilirsiniz.

Windows geçici dosyaları kolay ve hızlı bir şekilde nasıl kaldırılır

1 Temp Klasörünü açmak için Temp yazmanız yeterlidir. Uygulama adını Çalıştır” kutusuna yazın “Çalıştır düğmesine” tıklayın ve “Arama kutusuna” girin. “WIN+R” tuşlarını kullanın.

2 “%temp%” Uygulamayı çalıştır kutusuna kodu yazın.

3 Temp Klasörü şimdi görünecektir. “Sil” tuşuna basın. Uyarıyı onaylamak için “Evet “e tıklayın.

Dosyaları sildikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İsterseniz bunu yapmayı seçebilirsiniz. Başlangıçta Geçici dosyaları silebilirsinizBilgisayarbaşlatıldığında, “Bilgisayar başlatılırken” yazan bir mesaj görebilirsiniz

İşte bir Örnek:

Lütfen aşağıdaki metni not defterinize kopyalayın.

rd %temp%/s/q
md temp%

Farklı Kaydet adres çubuğunda görüntülenecektir.

%AppData%MicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup Belgenin adını cleantemp.bat olarak kaydedin.

Sisteminiz her başladığında, Başlangıç Bölümü Temp klasörünü temizleyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *